Naiste lood

Haini:   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olen muutunud iseseisvamaks ja vaimselt tugevamaks. Isegi peale varjupaigast lahkumist on hea teada, et alati kui mingi mure on siis võin alati ühendust võtta ning saada tuge ja  nõuandeid. Nõustamine on aidanud aru saada oma käitumisest ja sellest kuidas erinevates olukordades käituda ja analüüsida oma tundeid ning olukordi.

Ma tunnen rõõmu selle üle, et usun nüüd juba, et saan kõigega hakkama. Kui just ise ei tea mida või kuidas teha, siis minu ümber on inimesed kes oskavad aidata. Ma ei karda enam probleemidega silmitsi seista,  sest ma ei ole üksi ja isegi kui asi ei õnnestu, siis vähemalt olen andnud endast kõik.

Kui keegi kohtleb sind alandavalt ja üritab sinu elu korraldada ja kontrollida, siis see on esimesi märke et tuleks lahkuda. Ainult sina saad olla see kes olukorda muudab. Hoia oma töökohta, sest siis on sul kergem oma iseseisvust säilitada. Meeles tuleb pidada ka seda, et sa ei ole üksi. Paljud naised on samas olukorras. Tihti sellest lihtsalt ei räägita. 

Teisele, kes on vägivaldses suhtes ütleksin et ta pole ära teeninud, et temaga nii käitutakse ning tal on õigus olla õnnelik. Oma kogemusest võin öelda et kui ma oleks varem teadnud millist toetust ma saan, oleksin juba varem vägivaldsest suhtest lahkunud. Ainult meie ise saame vägivaldset suhet lõpetada.

………………………………………………………………………………………………………………

Keit:

 Olen muutunud palju enesekindlamaks ja tegelikult see teadmine, et ma polnud üksi, andis siiski väga palju jõudu. Oma tutvuringkonnas ma ei räägi, et olin vägivaldses suhtes, sest olen tüdinend sellest alatisest küsimusest MIKS SA ÄRA EI TULNUD KOHE? Mida neile seletada kui nad ei mõista. Aga naised tugigrupis ei küsi seda õnneks kunagi ja see on kergendus, nendega saab rääkida.

Rõõmu tunnen ma sellest, et ma sain sellest vägivalla ringist välja, samuti tunnen rõõmu, et mul on töö ja mind hinnatakse tööl, isegi palka tõsteti

Õppetund oli minu jaoks suuresti see, et oma sisetunne ei valeta. Kulunud ütlus, kuid mul vist oli siiski vaja seda õppetundi, õppida usaldama oma sisetunnet, kui see ütleb, et midagi on valesti, siis ongi.

Ütlen Margo kuldsed sõnad, see lõppeb siis, kui sa ise selle lõpetad. Nii ongi.

 ………………………………………………………………………………………………………………

Jaana:

Supper! Olen lahti kerinud endast nõrga naise, kes peitis ennast jaanalinnu moodi pea liiva all. Iga nõustamise järgi saan ennast tunda tugevamana ja jõulisemalt ning hakata vastu maailma valudele. Aitähh, Margo, et sa oled meil olemas ja tänud ka inimestele, kes mind suunasid sinuni

Momendil tunnen ennast kõige paremini tänu sellele, et julgen kodunt välja minna ja tegeleda asjadega mis meeldivad. Tekkinud on uued hobid, head tuttavad. Kõige rohkem on muutunud mõttemaailm, tänu millele tean täna, et kõige tähtsam on olla mina ise.

Esmalt püüdke leida abi – mitte sõbrannadelt. Ärge keerake ennast kokku vaid leidke selliseid tugigruppe, kus me oleme võrdsed oma erinevates muredes ja kasvatame üksteist läbi enda ja teiste murede tugevamaks. Kui ise tugevam,  siis ka probleem muutub väiksemaks.

………………………………………………………………………………………………………………

Eeva:

Muutunud minus eneses ja elus on palju just tänu  tugigrupis osalemisega. Olen sealt saanud palju jõudu nii vaimselt kui  füüsiliselt. Tunnen end palju stabiilsemana, suudan enda eest rohkem seista ka rasketel hetkedel. Olen tänu tugigrupis käimisele saanud juurde palju enesekindlust ja usaldust just enese suhtes. Pere toetusel olen õppinud ka end väärtustama ja hindama.

Suurim õnnestumine oli endas jõud leida, et oma kodu saada. Suur rõõm on ka teadmine, et sul on häid sõpru, tuttavaid kes sind on rasketel aegadel kuuland ja toetunud, pole üksi jätnud ega selga keeranud. Tunnen rõõmu et olen oma häbist üle saanud ja läbi raskuste ikkagi võitjana välja tulnud. Olen õnnelik, et suudan iseenda eest seista, olen ise enda peremees – ega pea enam iial elama teise inimese terrori ja tahtmiste järgi.

Tugivõrgustik on äärmiselt oluline. Käega löömise hetki on palju, kuid tuleb ikka enda õiguste eest edasi võidelda.

 Ühtegi inimest ei saa vägisi suhtest ära kiskuda, ta peab seda ise tunnetama ja endas kindel olema, kas jätkata oma vägivaldset suhet või teha kannapööre. Mõnele nõu anda lõpetada see suhe – mis on täis viha ja vägivalda , võib see hoopis vastupidiselt mõjuda – naine on nii maad ligi surutud , et see tundubki talle õige eluviis. Ta süüdistab end kõiges ja kõigis ise, kuigi kurdab oma elu üle pidevalt. Keegi ei saa ega suuda teist inimest mõjutada, kui inimene seda ise ei soovi. Pakkuda saab vaid erivariante kuidas sellest saaks välja tulla kui ühel hetkel karikas täis saab.

Tänu abistamisele üldse suudangi neid asju lahendada, muidu oleksin alla andnud.Tean, et võin minna ära turvalisemasse kohta ja saan temaga mitte suhelda. Nõustamine ja tugigrupp aitavad psüühilist seisundit parandada ja annavad mulle tahtejõudu sellest olukorrast välja tulla ja vastu pidada. Igatahes praeguseni on andnud. Ja suudan ka oma tütart toetada ja rahustada paremini.Saan ka oma tööga normaalselt hakkama ja olen enamasti tööl heas tujus.

Hea, et nõustamised ja tugigrupid ja varjupaga võimalused on olemas.Ma olen mõelnud,et peale naiste, keda toetatakse, oleks väga vaja ka selliste perede lapsi nõustada,sest lapsed kannatavad väga.

Minu tuttavad on öelnud, et ka nemad teavad selliseid vägivaldseid olukordi ja kahjuks tuleb välja , et seda on väga palju. Inimesed ei oska toetada.

Mina arvan, et ma ütleks sellises suhtes olevale inimesele,et sellised suhted on vaja lõpetada,ei aeg muudab olukorra ainult keerulisemaks ja raskemaks. Oodata pole vaja, mida kiiremini seda parem. Ja jagaks infot, kuidas tulla  varjupaika ja ohvriabisse  nõustamistele, et alustada tegevust suhtest väljumiseks. Elu kulubki sellele jamale ära ja kui lõpp teha, siis saab tervis paremaks, laste tervis paremaks ja nad kasvaksid normaalsemates tingimustes, vähemalt psüühilises.

………………………………………………………………………………………………………………

Seda oled SINA öelnud.

Ära talu talumatut. Mine ja küsi abi. Kohe. Kui ei julge, siis helista. Küsi vähemalt nõu. Nüüd nad mitte ainult ei taha sind aidata (nagu nt 5 a tagasi) , vaid juba ka teavad väga hästi , kuidas seda teha. Sinul piisab vaid tahta.

 

Lahkuda tuleks kohe – kui ise ei jaksa tuleb aidata. Loota et see olukord muutub on vale.

 

Kerge on soovitada, kindlasti palju raskem on teostada. Kindlasti tuleb astuda esimene samm ning kellegile oma elust rääkida, sest koos on kergem. Kui ma seda juba tean, siis suunaks (vajadusel viiks) varjupaika.

ASTU VÄGIVALLA RINGIST VÄLJA ESIMESTE VÄGIVALLA ILMINGUTE JUURES.

Oma sõbrannale, kes elab vägivaldses suhtes, ütlen vaid niipalju, et igaüks õpib eelkõige omaenda vigadest ja kellegile tema elu ette kirjutada pole meil kellegil õigust, aga keegi ei peaks elama vägivallas ning sellest on väljapääs alati, ükskõik, kui raske see väljapääs alguses tundub.

 

Ütlen Margo kuldsed sõnad, see lõppeb siis, kui sa ise selle lõpetad. Nii ongi!

 

Minu tuttavad on öelnud,et ka nemad teavad selliseid olukordi ja kahjuks tuleb välja, et seda on väga palju. Inimesed ei oska toetada.
Mina arvan,et ma ütleks sellises suhtes olevale inimesele, et sellised suhted on vaja lõpetada. Aeg muudab olukorra ainult keerulisemaks ja raskemaks. Oodata pole vaja, mida kiiremini, seda parem. Ja jagaks infot, kuidas tulla ohvriabisse ja nõustamistele ja et alustaks tegevust suhtest väljumiseks. Elu kulubki sellele jamale ära ja kui lõpp teha, siis saab tervis paremaks, laste tervis paremaks ja nad kasvaksid normaalsemates tingimustes,vähemalt psüühilises.

 

Pakuksin oma kogemustest nippe kuidas masendusega võidelda, oma hirmudest ja kartustest üle saada. Tugivõrgustik on äärmiselt oluline. Käega löömise hetki on palju, kuid tuleb ikka edasi võidelda enda õiguste ja pere eest.

Ühtegi inimest ei saa vägisi suhtest ära kiskuda. Ta peab seda ise tunnetama ja endas kindel olema, kas jätkata oma vägivaldset suhet või teha kannapööre. Mõnele nõu anda lõpetada see suhe – mis on täis viha ja vägivalda , võib see hoopis vastupidiselt mõjuda – naine on nii maad ligi surutud , et see tundubki talle õige eluviis. Ta süüdistab end kõiges ja kõigis ise, kuigi kurdab oma elu üle pidevalt. Keegi – mitte keegi, isegi tugivõrgustik ei saa ega suuda teist inimest mõjutada, kui inimene seda ise ei soovi. Pakkuda saab vaid erivariante kuidas sellest saaks välja tulla kui ühel hetkel karikas täis saab.

 

Kui keegi kohtleb sind alandavalt ja üritab sinu elu korraldada ja kontrollida siis see on esimesi märke et tuleks lahkuda. Ainult sina saad olla see kes olukorda muudab. Hoia oma töökohta, sest siis on sul kergem oma iseseisvust säilitada. Meeles tuleb pidada ka seda, et sa ei ole üksi, seal on palju naisi kes on samas olukorras. Tihti sellest lihtsalt ei räägita.

Kellegile teisele kes on vägivaldses suhtes ütleksin et ta pole ära teeninud et temaga nii käitutakse ning et tal on õigus olla õnnelik. Ja et ta ei ole üksi, seal on inimesi kes aitavad teda kuidas suudavad. Oma kogemusest võin öelda, et kui ma oleks varem teadnud millist toetust ma saan oleksin juba varem vägivaldsest suhtest lahkunud. Ainult meie ise saame vägivaldset suhet lõpetada.